  • FH12-15S-0.5SH(1)(98)
FH12-15S-0.5SH(1)(98)
advertisement
Manufacturer No:
FH12-15S-0.5SH(1)(98)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH12-15S-0.5SH(1)(98)
Purchasing and Inquiry
FH12-15S-0.5SH(1)(98) Overview
FH12-15S-0.5SH(1)(98) Features
FH12 series
FH12-15S-0.5SH(1)(98) Applications
  • Instrumentation
  • Anywhere power is distributed
  • Electrical substations
  • Blowers
  • Communication
  • Variable speed/frequency drivers
  • Measuring & Control Technology
  • Datacom
  • Refrigeration control
  • Data Technology
Step5Bar-code shipping tag
FH12-15S-0.5SH(1)(98)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    15
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Current Rating
    500mA
    Beige
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Wire/Cable Type
    Flat Flex
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm