  • FH12-13S-0.5SV(1)(98)
FH12-13S-0.5SV(1)(98)
advertisement
Manufacturer No:
FH12-13S-0.5SV(1)(98)
HK JDW NO:
355-FH12-13S-0.5SV(1)(98)
Package:
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 13 Positions Surface Mount Gold -40°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH12-13S-0.5SV(1)(98)
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    FH12
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Positions
    13
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Beige
  • Mating Cycles
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Straight
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Height Above Board
    0.142 3.60mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm