  • FGH75T65SHDTL4
FGH75T65SHDTL4
advertisement
Manufacturer No:
FGH75T65SHDTL4
HK JDW NO:
598-FGH75T65SHDTL4
Package:
TO-247-4
Purchasing and Inquiry
FGH75T65SHDTL4 Description
FGH75T65SHDTL4 Features
  • Maximum Junction Temperature: TJ =175°C
  • Positive Temperature Co?efficient for Easy Parallel Operating
  • High Current Capability
  • High Input Impedance
  • Fast Switching
  • Low Saturation Voltage: VCE(sat) = 1.6 V (Typ.) @ IC = 75 A
  • 100% of the Parts Tested for ILM
  • Tighten Parameter Distribution
  • This Device is Pb?Free and is RoHS Compliant
  • Do Not Recommend for Reflow and Full PKG Dipping
FGH75T65SHDTL4 Applications
  • Solar Inverter
  • UPS
  • Welder
  • Telecom
  • ESS
  • PFC
Step5Bar-code shipping tag
FGH75T65SHDTL4
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    TO-247-4
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    6.289g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    455W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    455W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    150A
  • Reverse Recovery Time
    76 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.6V
  • Test Condition
    400V, 75A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 75A
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Gate Charge
    126nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    300A
  • Td (on/off) @ 25°C