  • FGH60N60SFDTU-F085
FGH60N60SFDTU-F085
advertisement
Manufacturer No:
FGH60N60SFDTU-F085
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGH60N60SFDTU-F085
Package:
TO-247-3
Purchasing and Inquiry
FGH60N60SFDTU-F085              Description
FGH60N60SFDTU-F085              Features
? High Current Capability
? Low Saturation Voltage: VCE(sat) = 2.2 V @ IC = 60 A
? High Input Impedance
? Fast Switching
? Qualified to Automotive Requirements of AEC?Q101
? This Device is Pb?Free and is RoHS Compliant
FGH60N60SFDTU-F085                Applications
? Automotive chargers, Converters, High Voltage Auxiliaries
? Inverters, PFC, UPS
Step5Bar-code shipping tag
FGH60N60SFDTU-F085
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    378W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    378W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.9V
  • Max Collector Current
    120A
  • Reverse Recovery Time
    55 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Test Condition
    400V, 60A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.9V @ 15V, 60A
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Gate Charge
    188nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    180A
  • Td (on/off) @ 25°C