  • FGH40T65SHD-F155
FGH40T65SHD-F155
advertisement
Manufacturer No:
FGH40T65SHD-F155
HK JDW NO:
598-FGH40T65SHD-F155
Datasheet:
FGH40T65SHD-F155
Purchasing and Inquiry
FGH40T65SHD-F155 Description
FGH40T65SHD-F155 is a 650v IGBT. Using novel field stop IGBT technology, ON Semiconductor's new series of field stop 3rd generation IGBTs offer the optimum performance for solar inverter, UPS, welder, telecom, ESS, and PFC applications where low conduction and switching losses are essential. The Operating and Storage Temperature Range is between -55 and 175℃. And the transistor FGH40T65SHD-F155 is in the TO?247?3LD package with 268W power dissipation.
FGH40T65SHD-F155 Features
Maximum Junction Temperature: Tj =175°C
Positive Temperature Co-efficient for Easy Parallel Operating
High Current Capability
Low Saturation Voltage: VCE(sat)= 1.6 V(Typ.)@Ic=40A
100% of the Parts Tested for ILM (Note 1)
High Input Impedance
Fast Switching
Tighten Parameter Distribution
This Device is Pb-Free and is RoHS Compliant
FGH40T65SHD-F155 Applications
Solar Inverter
UPS
Welder
Telecom
ESS
PFC
Step5Bar-code shipping tag
FGH40T65SHD-F155
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    6.39g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    268W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power - Max
    268W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    31.8 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Test Condition
    400V, 40A, 6 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    72.2nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C