  • FGH40N65UFDTU-F085
FGH40N65UFDTU-F085
advertisement
Manufacturer No:
FGH40N65UFDTU-F085
HK JDW NO:
598-FGH40N65UFDTU-F085
Purchasing and Inquiry
FGH40N65UFDTU-F085  Description
FGH40N65UFDTU-F085  Features
High Current Capability
Low Saturation Voltage: V CE(sat) = 1.8 V @ IC = 40 A
High Input Impedance
Fast Switching
RoHS Compliant
Qualified to Automotive Requirements of AEC-Q101
FGH40N65UFDTU-F085  Applications
Automolve Chargers, Coveter, Hglholage Alliaies
Inverters, PFC, UPS ;
Step5Bar-code shipping tag
FGH40N65UFDTU-F085
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Gate Charge
    119nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    23ns/126ns
  • Switching Energy
    1.28mJ (on), 500μJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Max Power Dissipation
    290W
    Standard
  • Power - Max
    290W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.4V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    65 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Test Condition
    400V, 40A, 10 Ω, 15V