  • FGH40N60SMDF
FGH40N60SMDF
advertisement
Manufacturer No:
FGH40N60SMDF
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGH40N60SMDF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGH40N60SMDF
Purchasing and Inquiry
FGH40N60SMDF IGBT Description
FGH40N60SMDF IGBT Features
Low saturation voltage: VCE(sat) =1.9V(Typ.) @ IC = 40A
High current handling capability
RoHS compliant
Tightened parameter distribution
High input impedance
Maximum junction temperature: =175 °C
Fast switching: EOFF: 6.5uJ/A
Positive temperature co-efficient for an easy parallel operating
FGH40N60SMDF IGBT Applications
Consumer Appliances
NTC Thermistors
Automotive Applications
Cable Load
Single-Ended Quasi-Resonant Topology
Class-E Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
FGH40N60SMDF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Elements
    1
  • Rise Time-Max
    28ns
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    349W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    92 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    90ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.9V
  • Turn On Time
    37 ns
  • Test Condition
    400V, 40A, 6 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    132 ns
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Gate Charge
    119nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    12ns/92ns
  • Switching Energy
    1.3mJ (on), 260μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6V
  • Fall Time-Max (tf)
    17ns
  • Height
    20.6mm
  • Length
    15.6mm
  • Width
    4.7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    349W