  • FGH30N60LSDTU
FGH30N60LSDTU
advertisement
Manufacturer No:
FGH30N60LSDTU
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGH30N60LSDTU
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGH30N60LSDTU
Purchasing and Inquiry
FGH30N60LSDTU Description
The FGH30N60LSDTU is an IGBT using ON Semiconductor's planar technology.
FGH30N60LSDTU Features
  • Low saturation voltage: VCE(sat) =1.1V @ IC = 30A
  • High Input Impedance
  • Low Conduction Loss
FGH30N60LSDTU Applications
  • Energy Generation & Distribution
Step5Bar-code shipping tag
FGH30N60LSDTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    480W
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    18 ns
  • Power - Max
    480W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    250 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    60A
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    600V
  • Turn On Time
    62 ns
  • Test Condition
    400V, 30A, 6.8 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.4V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    2870 ns
  • Gate Charge
    225nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    90A
  • Td (on/off) @ 25°C
    18ns/250ns
  • Switching Energy
    1.1mJ (on), 21mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    7V
  • Fall Time-Max (tf)
    2000ns
  • Height
    20.82mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    4.82mm