  • FGA20S125P
FGA20S125P
advertisement
Manufacturer No:
FGA20S125P
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGA20S125P
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FGA20S125P
Purchasing and Inquiry
FGA20S125P Description
FGA20S125P IGBT is built on a brand new design of planar technology that produces an IGBT with a tighter range of energy of switching versus temperature. IGBT FGA20S125P refers to the subset of products that are tailored to high-frequency switching operation that exceeds 100 kHz. ON Semiconductor FGA20S125P is used in consumer Appliances PFC, Welder, Industrial, and other applications.
FGA20S125P Features
High speed switching
Low saturation voltage: VCE(sat) =2.0V @ IC = 20A
High input impedance
RoHS compliant
FGA20S125P Applications
Consumer Appliances
PFC
Welder
Industrial application
Step5Bar-code shipping tag
FGA20S125P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.401g
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.25kV
  • Max Collector Current
    40A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.25kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1250V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.44V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 20A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    129nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    25V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    7.5V