  • FG24X7R1H155KRT00
FG24X7R1H155KRT00
advertisement
Manufacturer No:
FG24X7R1H155KRT00
HK JDW NO:
769-FG24X7R1H155KRT00
Datasheet:
FG24X7R1H155KRT00
Description:
FG 1.5μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 224
Step5Bar-code shipping tag
FG24X7R1H155KRT00
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1.5μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm