  • FFB54D0117KJC
FFB54D0117KJC
advertisement
Manufacturer No:
FFB54D0117KJC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-FFB54D0117KJC
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
FFB54D0117KJC
Purchasing and Inquiry
FFB54D0117KJC Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) from the device is 1.4mOhm.There is 1.083 27.50mm lead spacing on this electrical device.It has a current rating of 10A.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.
FFB54D0117KJC Features
1.4mOhm equivalent series resistance (ESR)
a current rating of 10A
FFB54D0117KJC Applications
There are a lot of AVX Corporation FFB54D0117KJC applications of film capacitors.
  • Matching networks
  • Satellite TV
  • Coupling, decoupling
  • VCO's
  • RF Modules
  • Battery management system
  • TV and monitor sets
  • Filters
  • Bypassing
  • Audio/video equipment
Step5Bar-code shipping tag
FFB54D0117KJC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric
    PET
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.4mOhm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Voltage
    75V
  • Height
    37mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    FFB
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.866W 32.00mmx22.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • HTS Code
  • Capacitance
    110μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Depth
    22mm
  • Current Rating
    10A
  • Voltage - Rated AC
    45V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    5.5mm