  • FF200R06KE3
FF200R06KE3
advertisement
Manufacturer No:
FF200R06KE3
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FF200R06KE3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FF200R06KE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Terminals
    7
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Pbfree Code
    icon-pbfree yes
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    680W
  • Turn On Time
    190 ns
  • Collector Current-Max (IC)
    260A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    600 ns
  • Collector-Emitter Voltage-Max
    600V
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • VCEsat-Max
    1.9 V