  • FDV16L0606K--
FDV16L0606K--
advertisement
Manufacturer No:
FDV16L0606K--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-FDV16L0606K--
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
60μF Film Capacitor 10% Axial PP Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
FDV16L0606K--
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    PP
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    60μF
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    62mm