  • FDP75N08A
FDP75N08A
advertisement
Manufacturer No:
FDP75N08A
HK JDW NO:
598-FDP75N08A
Datasheet:
FDP75N08A
Purchasing and Inquiry
FDP75N08A   Description
FDP75N08A    Features
RDS(on) = 11m? ( Max.)@ VGS = 10V, ID = 37.5A
Low gate charge ( Typ. 145nC)
Low Crss ( Typ. 86pF)
Fast Switching Speed
Improved dv/dt Capability
FDP75N08A    Applications
AC-DC Merchant Power Supply - Servers & Workstations
Workstation
Server & Mainframe
Desktop PC
AC-DC Merchant Power Supply - Desktop PC
Step5Bar-code shipping tag
FDP75N08A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FDP75N08A.
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    UniFET™
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    11MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FAST SWITCHING
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    75A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Voltage
    75V
  • Power Dissipation-Max
    137W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    75A
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    137W
  • Turn On Delay Time
    43 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    11m Ω @ 37.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4468pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    75A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    104nC @ 10V
  • Rise Time
    212ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    147 ns
  • Turn-Off Delay Time
    273 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    75A
  • Threshold Voltage
    4V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    75V
  • Height
    9.4mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    4.83mm