  • FDP61N20
FDP61N20
advertisement
Manufacturer No:
FDP61N20
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FDP61N20
Package:
TO-220-3
Datasheet:
FDP61N20
Purchasing and Inquiry
FDP61N20 Description
FDP61N20 Features
RDS(on) = 34 m? (Typ.) @ VGS = 10 V, ID = 30.5 A
Low Gate Charge (Typ. 58 nC)
Low Cross (Typ. 80 pF)
100% Avalanche Tested
FDP61N20 Applications
PDP TV
Lighting
Uninterruptible Power Supply
AC-DC Power Supply
Step5Bar-code shipping tag
FDP61N20
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FDP61N20.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    4.535924g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    UniFET™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    41MOhm
  • Additional Feature
    FAST SWITCHING
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    61A
  • Number of Elements
    1
  • Voltage
    200V
  • Power Dissipation-Max
    417W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    61A
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    417W
  • Turn On Delay Time
    40 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    41m Ω @ 30.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3380pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    61A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    75nC @ 10V
  • Rise Time
    215ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    170 ns
  • Turn-Off Delay Time
    125 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    6.1A
  • Threshold Voltage
    5V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    200V
  • Height
    9.4mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    4.83mm