  • FDP26N40
FDP26N40
advertisement
Manufacturer No:
FDP26N40
HK JDW NO:
598-FDP26N40
Datasheet:
FDP26N40
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 160m Ω @ 13A, 10V ±30V 3185pF @ 25V 60nC @ 10V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 286
Step5Bar-code shipping tag
FDP26N40
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FDP26N40 .
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.8g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    UniFET™
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    160MOhm
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    265W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    265W
  • Turn On Delay Time
    45 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    160m Ω @ 13A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3185pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    26A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    60nC @ 10V
  • Rise Time
    100ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    66 ns
  • Turn-Off Delay Time
    115 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    26A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    400V
  • Height
    15.38mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    4.7mm