  • FDMS86150ET100
FDMS86150ET100
advertisement
Manufacturer No:
FDMS86150ET100
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FDMS86150ET100
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
FDMS86150ET100
Purchasing and Inquiry
FDMS86150ET100 Description
FDMS86150ET100 Features
Extended TJ rating to 175°C
Shielded Gate MOSFET Technology
Max rDS(on) = 4.85 mΩ at VGS = 10 V, ID = 16 A
Max rDS(on) = 7.8 mΩ at VGS = 6 V, ID = 13 A
Advanced Package and Silicon combination for low rDS(on) and high efficiency
MSL1 robust package design
100% UIL tested
RoHS Compliant
FDMS86150ET100 Applications
Automotive
Industrial
Personal electronics
Step5Bar-code shipping tag
FDMS86150ET100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    56.5mg
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PowerTrench®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    3.3W Ta 187W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Turn On Delay Time
    18 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.85m Ω @ 16A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4065pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    16A Ta 128A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    62nC @ 10V
  • Rise Time
    8.3ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    6 ns
  • Turn-Off Delay Time
    28 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    128A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V