  • FDB031N08
FDB031N08
advertisement
Manufacturer No:
FDB031N08
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FDB031N08
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
FDB031N08
Purchasing and Inquiry
FDB031N08 Description
FDB031N08 is an N-channel power MOSFET transistor from the manufacturer ON Semiconductor with a voltage of 75V. The operating temperature of the FDB031N08 is -55??C~175??C TJ and its maximum power dissipation is 375W Tc. This N-Channel MOSFET is produced using a PowerTrench? process that has been tailored to minimize the on-state resistance while maintaining superior switching performance.
FDB031N08 Features
  • RDS(on) = 2.4m? ( Typ.) @ VGS = 10V, ID = 75A
  • Fast switching speed
  • Low Gate Charge
  • High performance trench technology for extremely low RDS(on)
  • High power and current handling capability
  • RoHS compliant
FDB031N08 Applications
  • AC-DC Merchant Power Supply
  • AC-DC Merchant Power Supply - Servers & Workstations
  • AC-DC Merchant Power Supply - Desktop PC
  • Other Data Processing
  • Electric Bike
Step5Bar-code shipping tag
FDB031N08
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FDB031N08.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.762g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PowerTrench®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    3.1MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    375W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    375W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    230 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.1m Ω @ 75A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    15160pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    220nC @ 10V
  • Rise Time
    191ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    121 ns
  • Turn-Off Delay Time
    335 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    235A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    75V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    940A
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    11.33mm