  • FCP1210H273J-G2
FCP1210H273J-G2
advertisement
Manufacturer No:
FCP1210H273J-G2
HK JDW NO:
192-FCP1210H273J-G2
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
FCP1210H273J-G2
Purchasing and Inquiry
FCP1210H273J-G2 Overview
Temperatures as low as -55°C~125°C are suitable for the device.
FCP1210H273J-G2 Features
FCP1210H273J-G2 Applications
  • Snubbering
  • Filtering
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Mobile communications
  • Electronic ballasts
  • Audio/video equipment
  • Lighting
  • Industrial and automotive inverters
  • RFI for automotive
  • Blocking
Step5Bar-code shipping tag
FCP1210H273J-G2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    FCP
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.067 1.70mm