  • FCN2820A274K-Z
FCN2820A274K-Z
advertisement
Manufacturer No:
FCN2820A274K-Z
HK JDW NO:
192-FCN2820A274K-Z
Package:
2820 (7150 Metric)
Datasheet:
FCN2820A274K-Z
Description:
FCN 0.27μF Film Capacitor ±10% 2820 (7150 Metric) Solder Pads 100V-DC 63V-AC Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCN2820A274K-Z
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    2820 (7150 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.197W 7.10mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Capacitance
    0.27μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Case Code (Metric)
    7150
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.1mm
  • Width
    5mm