  • FCH072N60F-F085
FCH072N60F-F085
advertisement
Manufacturer No:
FCH072N60F-F085
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FCH072N60F-F085
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FCH072N60F-F085
Description:
MOSFET N-CH 600V 52A TO247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCH072N60F-F085
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    6.39g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SuperFET® II
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    481W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    72m Ω @ 26A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6330pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    52A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    210nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    52A