  • FCD260N65S3
FCD260N65S3
advertisement
Manufacturer No:
FCD260N65S3
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FCD260N65S3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
FCD260N65S3
Purchasing and Inquiry
FCD260N65S3 Description
FCD260N65S3 Features
  • 700V@ Tj= 150 °C
  • Low Effective Output Capacitance (Typ. Cossleff.)= 248 pF)
  • Ultra-Low Gate Charge (Typ. Qg= 24 nC)
  • Optimized Capacitance
  • Internal Gate resistance: 8.7ohm
  • Typ. RDS(on) = 222 mQ
  • 100% Avalanche Tested
  • RoHS Compliant RoHS Compliant
  • Wave soldering guarantee
FCD260N65S3 Applications
  • Notebook / Desktop computer / Game console
  • LCD / LED TV
  • Telecom / Server
  • LED Lighting / Ballast
  • Adapter
Step5Bar-code shipping tag
FCD260N65S3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    260m Ω @ 6A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 1.2mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1010pF @ 400V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    12A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    24nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    SuperFET® III
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    90W Tc