  • FCB22R2J
FCB22R2J
advertisement
Manufacturer No:
FCB22R2J
HK JDW NO:
792-FCB22R2J
Package:
Radial
Datasheet:
FCB22R2J
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.2Ohm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCB22R2J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FCB22R2J .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FC, CGS
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.197Diax0.756L 5.00mmx19.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -80/ +40ppm/°C
  • Resistance
    2.2Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • ELV
    Compliant
  • Height
    20.5mm