  • FC0204JT-52-75K
FC0204JT-52-75K
advertisement
Manufacturer No:
FC0204JT-52-75K
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-FC0204JT-52-75K
Package:
Axial
Datasheet:
FC0204JT-52-75K
Description:
75kOhm, 0.4W, Carbon Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FC0204JT-52-75K
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FC0
  • Size / Dimension
    0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    -500/ +300ppm/°C
  • Resistance
    75kOhm
  • Composition
    Carbon Film
  • Power (Watts)
    0.4W