  • FAN1086S285X
FAN1086S285X
advertisement
Manufacturer No:
FAN1086S285X
HK JDW NO:
295-FAN1086S285X
Package:
TO-261-4
Datasheet:
Description:
Fixed 2.3mm PMIC 4 TO-261-4
Quantity:
In Stock : 14715
Step5Bar-code shipping tag
FAN1086S285X
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Quiescent Current
    13mA
  • Voltage - Output
    2.85V
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Current - Input Bias
    4mA
  • Max Input Voltage
    7.5V
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    1.6A
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.0057%
  • Length
    6.505mm
  • Width
    3.505mm