  • F971D226MNC
F971D226MNC
advertisement
Manufacturer No:
F971D226MNC
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F971D226MNC
Description:
22μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 700mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
F971D226MNC
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Published
    2009
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    POLARIZED
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    4.4μA
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    2.9972mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.2926mm