  • F971D155MAA
F971D155MAA
advertisement
Manufacturer No:
F971D155MAA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F971D155MAA
Package:
Datasheet:
Description:
1.5μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 6.7Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
F971D155MAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    16.187578mg
  • Published
    2009
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6.7Ohm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    POLARIZED
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Current - Leakage
    500nA
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    1.1938mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm