  • F971C335MBA
F971C335MBA
advertisement
Manufacturer No:
F971C335MBA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F971C335MBA
Package:
Datasheet:
Description:
3.3μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 3.1Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Cut Tape
Step5Bar-code shipping tag
F971C335MBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2009
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.1Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    2.3114mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm