  • F971A475KAA
F971A475KAA
advertisement
Manufacturer No:
F971A475KAA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F971A475KAA
Description:
4.7μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 4Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
F971A475KAA
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Published
    2009
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    500nA
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    1.1938mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm