  • F951C226KAAAQ2
F951C226KAAAQ2
advertisement
Manufacturer No:
F951C226KAAAQ2
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F951C226KAAAQ2
Package:
1206
Datasheet:
Description:
22μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.4Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0035mA 1206
Step5Bar-code shipping tag
F951C226KAAAQ2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    10.007382mg
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    1.7mm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.4Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
  • Leakage Current
    0.0035mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    1.6002mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.7018mm