  • F951A476KBAAQ2
F951A476KBAAQ2
advertisement
Manufacturer No:
F951A476KBAAQ2
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F951A476KBAAQ2
Package:
Datasheet:
Description:
47μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 400mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0047mA
Step5Bar-code shipping tag
F951A476KBAAQ2
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
  • Leakage Current
    0.0047mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    2.0066mm
  • Length
    3.5052mm
  • Width
    2.794mm