  • F950G227KAAAQ2
F950G227KAAAQ2
advertisement
Manufacturer No:
F950G227KAAAQ2
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F950G227KAAAQ2
Package:
Datasheet:
Description:
220μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 800mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0088mA
Step5Bar-code shipping tag
F950G227KAAAQ2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    1.7mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
  • Leakage Current
    0.0088mA
  • Tan Delta
    0.25
  • Height
    1.4mm
  • Height Seated (Max)
    1.6002mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.7018mm