  • F862DO474K310ZV054
F862DO474K310ZV054
advertisement
Manufacturer No:
F862DO474K310ZV054
HK JDW NO:
417-F862DO474K310ZV054
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F862DO474K310ZV054
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 110°C
  • Series
    F862
  • Size / Dimension
    1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.47 μF
  • Lead Spacing
    0.886" (22.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    630V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    310V