  • F52Q-1A7H1-11006
F52Q-1A7H1-11006
advertisement
Manufacturer No:
F52Q-1A7H1-11006
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-F52Q-1A7H1-11006
Package:
Datasheet:
Description:
Aurora F52Q Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 6 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~105°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 17557
Step5Bar-code shipping tag
F52Q-1A7H1-11006
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
  • Actuator Material
    Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Aurora F52Q
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    6
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Natural
  • Mating Cycles
    30
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Straight
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    1.97μin 0.050μm
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm