  • F321A476MBA
F321A476MBA
advertisement
Manufacturer No:
F321A476MBA
HK JDW NO:
555-F321A476MBA
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
F321A476MBA
Purchasing and Inquiry
F321A476MBA Overview
Measured ripple current for the part is 1102mA.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 70mOhm @ 100kHz.The leakage current is 0.047mA.Capacitance 47μF governs its operation.10V needs to be supplied with rated (DC) voltage (Urdu) to function correctly.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.Voltage is rated at 10V which allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.083 2.10mm°C, which enables stable operation.
F321A476MBA Features
1102mA ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.047mA
with a capacitance of 47μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
F321A476MBA Applications
There are a lot of Nichicon F321A476MBA applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Notebook
  • Tablets
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
F321A476MBA
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.047mA
  • Ripple Current
    1102mA
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm