  • EZP-E50306MTA
EZP-E50306MTA
advertisement
Manufacturer No:
EZP-E50306MTA
HK JDW NO:
590-EZP-E50306MTA
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
EZP-E50306MTA
Purchasing and Inquiry
EZP-E50306MTA Overview
An internal (DC) voltage of 500V is required for systems to function.In this device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 7mOhm.Electrical devices have 1.476 37.50mm lead spacing.Temperatures as low as -40°C~85°C are suitable for the device.
EZP-E50306MTA Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 500V
7mOhm equivalent series resistance (ESR)
EZP-E50306MTA Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components EZP-E50306MTA applications of film capacitors.
  • TV and monitor sets
  • RFI for automotive
  • VCO's
  • Filtering
  • Switch-mode power supplies
  • Lighting
  • RF Modules
  • Industrial and automotive inverters
  • Satellite TV
  • Audio/video equipment
Step5Bar-code shipping tag
EZP-E50306MTA
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    EZPE
  • Size / Dimension
    1.634Lx0.787W 41.50mmx20.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    30μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Height Seated (Max)
    2.028 51.50mm
  • Length
    41.5mm
  • Width
    20mm