  • ETQ-P6M1R5YLC
ETQ-P6M1R5YLC
advertisement
Manufacturer No:
ETQ-P6M1R5YLC
HK JDW NO:
590-ETQ-P6M1R5YLC
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
ETQ-P6M1R5YLC
Description:
Quantity:
In Stock : 3282
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ETQ-P6M1R5YLC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Metal Composite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Series
    PCC-M1060ML
  • Size / Dimension
    0.429Lx0.394W 10.90mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    23.3A
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.52mOhm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    32A
  • Case/Size Code
    4339
  • Rated Current-Max
    23.3A
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 10 % TOLERANCE
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm