  • ELJ-PC1R5MF
ELJ-PC1R5MF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-PC1R5MF
HK JDW NO:
590-ELJ-PC1R5MF
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
ELJ-PC1R5MF
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-PC1R5MF
    Select All
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ceramic, Ferrite
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Series
    PC
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Wirewound
  • Resistance
    550mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.2mm
  • Construction
    Molded Chip
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    435mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    550mOhm Max
  • Current
    195mA
  • Max DC Current
    435mA
  • Frequency - Self Resonant
    85MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    10 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Q Factor
    10
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    435mA
  • Height
    1.5748mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm