  • ESMQ201VSN152MA30S
ESMQ201VSN152MA30S
advertisement
Manufacturer No:
ESMQ201VSN152MA30S
HK JDW NO:
856-ESMQ201VSN152MA30S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
SMQ 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.87A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 11274
Step5Bar-code shipping tag
ESMQ201VSN152MA30S
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    SMQ
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.64317mA
  • Ripple Current
    3.87A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.87A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.805A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • ESR
    166 mΩ
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm