  • ESMM251VSN681MQ40S
ESMM251VSN681MQ40S
advertisement
Manufacturer No:
ESMM251VSN681MQ40S
HK JDW NO:
856-ESMM251VSN681MQ40S
Description:
SMM 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.67A 1.000Dia 25.40mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMM251VSN681MQ40S
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    SMM
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    366mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.67A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.67A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.005A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm