  • ESMH160VSN273MR35T
ESMH160VSN273MR35T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH160VSN273MR35T
HK JDW NO:
856-ESMH160VSN273MR35T
Description:
SMH 27000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.82A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH160VSN273MR35T
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    27000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    4.82A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.82A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.2056A @ 100kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm