  • ESMG250ETD221MHB5D
ESMG250ETD221MHB5D
advertisement
Manufacturer No:
ESMG250ETD221MHB5D
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMG250ETD221MHB5D
Package:
Radial, Can
Description:
SMG 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 330mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 122
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ESMG250ETD221MHB5D
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMG
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    330mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    330mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    495mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm