  • ESHSR-1200C0-002R7A5T
ESHSR-1200C0-002R7A5T
advertisement
Manufacturer No:
ESHSR-1200C0-002R7A5T
Manufacturer:
NessCap Co Ltd
HK JDW NO:
550-ESHSR-1200C0-002R7A5T
Package:
Axial, Can - Screw Terminals
Description:
CAP 1200F 0% +20% 2.7V CHAS MT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESHSR-1200C0-002R7A5T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ESHSR
  • Size / Dimension
    2.370Diax2.953L 60.20mmx75.00mm
  • Tolerance
    0% +20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw Terminals
  • Voltage - Rated
    2.7V
  • Capacitance
    1200F
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    0.48mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1500 Hrs @ 65°C