  • ESHSP-1700C0-002R7
ESHSP-1700C0-002R7
advertisement
Manufacturer No:
ESHSP-1700C0-002R7
Manufacturer:
NessCap Co Ltd
HK JDW NO:
550-ESHSP-1700C0-002R7
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Description:
CAP 1700F 0% +20% 2.7V CHAS MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESHSP-1700C0-002R7
    Select All
  • Voltage - Rated
    2.7V
  • Capacitance
    1700F
  • Lead Pitch
    29.9974mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    0.5mOhm
  • Lead Spacing
    1.181 30.00mm
  • Life (Hours)
    87600 hours
  • Height Seated (Max)
    6.496 165.00mm
  • Length
    59.9948mm
  • Width
    27.9908mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    ESHSP
  • Size / Dimension
    2.362Lx1.102W 60.00mmx28.00mm
  • Tolerance
    0% +20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw Terminals
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C