  • EEC-F5R5H105N
EEC-F5R5H105N
advertisement
Manufacturer No:
EEC-F5R5H105N
HK JDW NO:
590-EEC-F5R5H105N
Package:
Radial
Datasheet:
EEC-F5R5H105N
Description:
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EECF5R5H105N Supercapacitor, Stacked Coin Type, 1 F, 5.5 VDC, F5 Series, +80%, -20%, Radial Leaded
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEC-F5R5H105N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    F
  • Size / Dimension
    0.846Dia 21.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated
    5.5V
  • Capacitance
    1F
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50Ohm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm