  • ERT-J1VV683H
ERT-J1VV683H
advertisement
Manufacturer No:
ERT-J1VV683H
HK JDW NO:
590-ERT-J1VV683H
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERT-J1VV683H
Purchasing and Inquiry
ERT-J1VV683H Overview
The package for NTC thermistors is a Tape & Reel (TR). In order to make it as convenient as possible, it is included in the package 0603 (1608 Metric). A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±3% in order to operate. For reliable performance, NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. These NTC thermistors have a total of 2 terminations. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected. The NTC thermistors can set a maximum power of 100mW. It is possible to absorb 0.1W power dissipation by the electronic component.
ERT-J1VV683H Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
ERT-J Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
68kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
3% Tolerance
ERT-J1VV683H Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ERT-J1VV683H NTC Thermistors applications.
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Automotive electronics
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Electronic Thermometers
  • Temperature measurement and compensation
Step5Bar-code shipping tag
ERT-J1VV683H
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    3%
  • Resistance
    68kOhm
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Power - Max
    100mW
  • Accuracy
    2 %
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    68k
  • B Value Tolerance
    ±2%
  • B25/85
    4750K
  • B25/50
    4700K
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm