  • ERT-J0ET152J
ERT-J0ET152J
advertisement
Manufacturer No:
ERT-J0ET152J
HK JDW NO:
590-ERT-J0ET152J
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ERT-J0ET152J
Purchasing and Inquiry
ERT-J0ET152J Overview
The package for NTC thermistors is a Tape & Reel (TR). The 0402 (1005 Metric) package contains it for your convenience. A NTC thermistor's resistance tolerance is ±5% in order to work. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature of NTC thermistors to -40°C~125°C. Each of these NTC thermistors has a total of 2 terminations. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected. A component of the electronic system is capable of absorbing power dissipation of 0.066W. Typical NTC thermistors operate with a maximum power dissipation of 66mW.
ERT-J0ET152J Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
ERT-J Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
1.5kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.066W
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
ERT-J0ET152J Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ERT-J0ET152J NTC Thermistors applications.
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature detection of battery cells
  • CD players
  • Mobile phones
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature measurement and compensation
  • Refrigeration
  • Electronic Thermometers
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
Step5Bar-code shipping tag
ERT-J0ET152J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    ERT-J
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1.5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    66mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.066W
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    2 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    1.5k
  • B Value Tolerance
    ±2%
  • B25/85
    4450K
  • B25/50
    4500K
  • Length
    1mm