  • ERHA551LGC272MDF0M
ERHA551LGC272MDF0M
advertisement
Manufacturer No:
ERHA551LGC272MDF0M
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ERHA551LGC272MDF0M
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Description:
RHA 2700μF Capacitor ±20% Tray Chassis Mount 12.4A 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar 27.9908mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ERHA551LGC272MDF0M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    550V
  • Capacitance
    2700μF
  • Lead Pitch
    27.9908mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    1.102 28.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    12.4A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    17.36A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    5.906 150.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    RHA
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C