  • ERG-1FJS163E
ERG-1FJS163E
advertisement
Manufacturer No:
ERG-1FJS163E
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ERG-1FJS163E
Package:
Conformal
Datasheet:
ERG-1FJS163E
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 16kOhm, Metal Oxide,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERG-1FJS163E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Conformal
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    350 ppm/°C
  • Resistance
    16kOhm
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Oxide
  • Voltage - Rated
    600V
  • Additional Feature
    IEC60115-4, FLAME PROOF
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    IEC60115-2
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Diameter
    2.8mm
  • Length
    9mm