  • EPCE16QC100N
EPCE16QC100N
advertisement
Manufacturer No:
EPCE16QC100N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPCE16QC100N
Package:
PQFP
Datasheet:
EPCE16QC100N
Description:
2MB Mb Configuration Proms for FPGAs
Purchasing and Inquiry
EPCE16QC100N Overview
PQFP is used in this package.A data storage size of 2MB is allowed.The 100 pins are on the board.The FLASH memory is also referred to as the X memory.A temperature of 0°C can be reached by the device and it is still capable of functioning.The ambient temperature should not exceed 70°C when it is operating.I recommend a voltage of at least 3V for it to run.Considering the maximum supply voltage, it is rated 3.6V.The system operates on the 50μA axis.
EPCE16QC100N Features
FLASH memory
EPCE16QC100N Applications
There are a lot of Altera EPCE16QC100N applications of configuration proms for FPGAs.
  • telecommunications
  • supercomputers
  • networks
  • main computer memory
  • personal computers
  • workstations,
  • mainframes
  • networking
  • cell phones
  • personal digital assistants
Step5Bar-code shipping tag
EPCE16QC100N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    1.758804g
  • Published
    2010
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    2MB
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    FLASH
  • Frequency (Max)
    33MHz